9. dívčí oddíl Litomyšl

Nejnovější novinky

09.01.2020

Přihlášení na narozeninovou výpravu

02.01.2020

Registrace 2020

01.01.2020

PF 2020

15.12.2019

Promítání fotek z Jamboree

12.12.2019

Vánoční výprava je za dveřmi!

11.11.2019

Listopadová výprava se blíží!

09.11.2019

Pravá podzimní výprava pro Mentosky a Gumídky

17.11.2019

Sametová šifrovačka

07.10.2019

Brigáda v klubovně

18.09.2019

Zářijová výprava se blíží!

druhé vydání 18.3.2019

NESKARTUJTO
 
JARNÍ/VELIKONOČNÍ
 
VELIKONOCE VE SVĚTĚ A JARNÍ VÝZVA
Zanedlouho budeme slavit Velikonoce, původně pouze křesťanské svátky. Slaví se ve spoustě dalších zemí, někde s podobnými zvyky jako v České republice. Některými zvyky jsme se dokonce inspirovali a dnes už k našim Velikonocům patří také. Naši cestu za Velikonocemi začneme v naší rodné hroudě. Na Zelený čtvrtek chodí věřící do kostela, stejně jako na Velký pátek (který je zároveň státním svátkem) a na Bílou sobotu, aby si připomněli smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Na Květnou neděli se většinou setkává příbuzenstvo a známí, barví se vajíčka, pletou se pomlázky, nebo se peče beránek. Velikonoční pondělí se nese právě v duchu pomlázek, kterými jsou dívky vyšlehávány, aby byly mladé a zdravé. Za to kluci dostávají vajíčka, nebo mašli na pomlázku. Vajíčka jsou symbolem Velikonoc v mnoha zemích. Například v Řecku se koná velká vajíčková bitva, při které po sobě příbuzní hází vajíčka. A co je cílem? Vajíčko o někoho rozbít. :) Stejně jako u nás, jsou symbolem německých i chorvatských Velikonoc malované kraslice. V Chorvatsku se ještě přiťukává syrovým vajíčkem a vyhrává ten, komu skořápka vydrží celá. Soutěžení není na odpis ani v německém Bavorsku, kde rodina přehazuje vajíčko přes střechu domu. To má údajně má zajistit bezpečí před bleskem. V Anglii slaví Velikonoce hlavně děti. Jejich úkolem je najít schovaná vajíčka z čokolády, která si pak mohou sníst. Francouzi si rozdávají barevná vejce, čokoládu, ale i drobné dárky. Všechny cukrárny a čokoládovny si každý rok dávají záležet na výrobě speciálních sladkostí, které potom v pondělí ráno hledají všechny francouzské děti v domě nebo na zahradě. Děti stejně jako v Německu věří, že jim je schoval bílý zajíček. Podobně jako u nás se slaví Velikonoce i v Polsku, kde mezi oblíbené aktivity patří polévání se vodou, které má zajistit zdraví. Maďarsku je
obliba polévání vodou a parfémy stejně velká, jen s tím rozdílem, že jsou polévány pouze dívky a ženy. Tolik zemí a stejně jsou tradice podobné. Ať už Velikonoce slavíte nebo ne, zkusme si najít na jaře volnou chvíli a jít se projít ven do přírody. A pak popřemýšlet nad tím, jak je venku krásně a že by bylo fajn, aby nám to tu takhle zůstalo co nejdéle. A jestli je dobře, že je už v únoru takové počasí, které dříve bývalo až na přelomu března a dubna. A že je celkem alarmující, že průměrné teploty za poslední léta pořád rostou a je čím dál větší teplo a v důsledku toho tají ledovce. A pokud dospějete k názoru, že je potřeba s tím něco udělat, mám pro Vás jednoduchou výzvu. Až se půjdeme projít do lesa nebo do parku, zkusíme udělat jednu jednoduchou věc, jo? Vezmeme si s sebou sáček a nasbíráme do něj co nejvíce odpadků. Ať už půjde o obaly od sušenek, PET láhve, nebo o kapesníčky. My Čtyřlístci do toho jdeme všechny. A co vy? Jdete do toho s námi?
 
CO BUDE…
 
V následujících měsících nás čeká spousta akcí. Nejblíž je Březnová výprava, která je v roli každé družiny. Kopretinky mají výpravu přes noc v Litomyšli, Nicmánkové vyrazí se svým představením na U6 a co uskuteční Arietes se ještě neví. V dubnu se bude konat úklid Černé hory. V květnu se pojede na výpravu přes noc a v červnu se můžete těšit na výpravu s ekologickou tématikou.
 
CO BYLO…
 
VÁNOČNÍ VÝPRAVA
Vánoční výprava se konala 14.-15.12.2018, kdy jsme se sešly v klubovně a odevzdaly cukroví a peníze. Rozdělily jsme se do tří skupin, které byly vyrovnané. Dostaly jsme papírky se známými místy které jsme měly po skupinkách navštívit. Měly jsme na to asi hodinu. Na každém místě jsme měly za úkol najít skleničku s papírkem na kterém byl úkol, který jsme měly jako skupinka splnit. Po splnění úkolu jsme se všichni ve zdraví vrátily do klubovny. Daly jsme si výbornou večeři jako švédský stůl, na kterém byly mini pizzy, zelenina, masíčko atd. Jako tradičně jsme si zazpívaly koledy a rozdaly po družinkách dárky, které se nám velice líbily. A pak si mladší pustily Anděla páně a šly do hajan. Ráno jsme si daly dobrou snídani a zahrály si poslední hru, po ní jsme se rozloučily a šly domů se spoustou dárků.
 
NAROZENINOVÁ VÝPRAVA
Narozeninová výprava se konala jako tradičně, i když byla trochu ve větším než minulé roky, protože se slavilo 25 let. 19.1. 2019 se v klubovně sešly všechny Devítky, které za uplynulých 25 prošly oddílem, kde to vše začalo nástupem. Mladší šly na nákup a náhodou potkali syna a otce Haralda a Olbříma, který hledali svoji matku a manželku. Holky jim chtěly pomoct a mezitím měly starší kavárnu a pohodičku...Mladší se rozdělily do dvou skupin a začaly hrát hru, kterou vám vysvětlím. Šlo o to, že každá skupinka dostala zprávu a tím se dozvěděla na jaké místo má jít. Když došly na místo tak zavolaly na centrálu a ta jim od druhé skupiny řekla na jaké místo mají jít. Ale nejspíš si ji všichni dobře pamatujete. Holky na konci hry našly dopis a pozvali otce a syna na hostinu. Otec a syn na oplátku Devítkám dali dort a popřáli vše nejlepší k narozeninám. Byl i Just Dance, který zaujal nejen mladší Devítky, ale i Haralda a Olbříma. Také jsme zpívaly devítkovské písničky a přátelství. To byla celá výprava, která jsme si všichni užily.
14.2. se konala výprava, která začínala rozdělením do tří skupin, které zůstaly po zbytek výpravy stejné. Holky se před rozdělením do skupinek dozvěděly nějaké informace o Reiulfovi a Tankredovi. Potom každá skupinka dostala kousek mapy, kam jsme se měly dostat. Všichni jsme vyrazily jinou cestou. Když jsme trefily na dané míst, začali jsme hledat skleničku, ve které byl další papírek s mapou a částí šifry. Když jsme prošly všechna místa a našly všechny papírky s šifrou, vrátili jsme se do klubovny. V klubovně jsme začaly luštit šifru. V šifře jsme se dozvěděli informace o Reiulfovi a Tankredovi, které jsme si zapsaly do knížky Éllad. Daly jsme chutný oběd a pak jsme plnily různé úkoly. Poznávaly jsme zvuky zvířat, dělaly krátký test na těhotenství, nebo třídily se zavázanýma očima mince podle hodnoty. Poté jsme se dozvěděly o dceři zlého krále, která byla těhotná s bratrem Tankreda. Oba však museli utéct, aby to král nezjistil. Tak jsme se vydali i my na cestu na Černou horu. Na Černé hoře jsme se dozvěděly, že máme posbírat lístečky a z nich pak zjistíme kam máme jít dál. Naše cesta vedla na Primátorskou hráz, kde nám vedoucí řekly, že se vracíme do klubovny, ale musíme se držet jako had. A potom jsme dostaly v klubovně meče a šly domů.
 
ROZHOVOR
 
Janča Střasáková-Džony s námi udělala rozhovor. My moc děkujeme nejen za rozhovor, ale jak zodpovědně vede náš oddíl, který se pod jejím vedením rozrůstá. Díky!
JAK DLOUHO CHODÍŠ K DEVÍTKÁM? Myslím, že od září 2005, takže 14 let.
 
CO TĚ SEM PŘITÁHLO? Starší bráchové, kteří chodili ke klukům (Ostřížům)
 
MĚLA JSI NĚKDY CHUŤ PŘESTAT SE SKAUTEM? NEBO NĚJAKÝM JINÝM KROUŽKEM? Asi před 3-4 rokama se skautem, ale jen chvilkově. Chtěla jsem se účastnit jen pasivně. Jinak s houslema, když jsem byla maličká, ale přešlo mě to.
 
CO TI PŘIJDE NA SKAUTINGU DOBRÝ? Že skauting vzdělává dítě všestranně, že je celosvětový, také že se pořádají obrovské akce.
 
VIDÍŠ VE SKAUTINGU NĚJAKÉ NEGATIVUM? Určitě ve skautech, kteří jsou nekompromisní, stojí za svým a nenaslouchají ostatním. Také občasné potíže s domluvou rodičů dětí.
MÁŠ NĚJAKÝ VZOR? Vzor? Pff… nemám, ale snažím se být všem otevřená, tolerantní, laskavá, tak jak si každý představuje vlastnosti svého favorita.
 
CELOŽIVOTNÍ PŘÁNÍ/SEN? Můj celoživotní sen je stát se profesionální tanečnicí ve společenských tancích. *mamka z vedlejšího pokoje: pff… to je jako vtip?
 
NĚJAKÉ PŘEDSEVZETÍ, KTERÉ SI UŽ ZAVRHLA, ŽE TO FAKT NEJDE? Běhat pravidelně! Zhubnout 3 kila! Šetřit dlouhodobě peníze!
 
NEJLEPŠÍ A NEJHORŠÍ ZÁŽITEK ZE SKAUTSKÝCH LET? Nejlepší-nástupy na všech skautských akcích a kurzech. Seznamování se s lidmi na akcích a potkávání se s nimi úplně náhodně. Nejhorší-to je asi z výpravy na Posekanci. Při noční hře, kdy jsme procházeli koupelnou a pokračovali na chodbu, kde jsme se museli na papír podepsat, jenže mezitím pomalinku a hlasitě kráčel ze schodů pán se zaraženým nožem v břiše.
 
DEVÍTKA, NA KTEROU FAKT RÁDA VZPOMÍNÁŠ? Žížala, upoutala mě příběhem o vzniku její přezdívky.
 
CO TI SKAUTING DAL, A CO SI MYSLÍŠ, ŽE VYUŽIJEŠ V ŽIVOTĚ? Určitě mě naučil samostatnosti. Být zodpovědná za to, jak na téhle Zemi žiji, že tu nejsem sama a taky, že Mati Zemi čeká ještě spousta generací, kterým tu chci zanechat svět o trochu lepší, než byl. Jako skautka můžu ovlivňovat spoustu lidí kolem sebe a ani to o mě nemusí vědět. Nejdůležitější pak pro mě je, jestli jsem jim jakýmkoliv způsobem pomohla.
 
CO BYS CHTĚLA VZKÁZAT VŠEM DEVÍTKÁM? Aby byly navždy Devítkou. Myslely na druhé a nikdy se nepřestávaly vzdělávat. Přála bych vám, aby se vám splnil ten váš vysněný sen!
Redakční systém MaRS 2.0 ▪ regrafika © 2007 ▪ http://www.regrafika.cz